Siedemsetlecie lokacji Nawojowej Góry
Projekt poświęcony jest ochronie dziedzictwa kulturowego i historycznego Nawojowej Góry, począwszy od zarania jej dziejów, aż po czasy obecne. Nawojowa Góra to wieś położona na Jurajskiej Wierzchowinie Garbu Tenczyńskiego. Osada założona przed 1319 rokiem przez Nawoja z Morawicy, rycerza walczącego u boku Władysława Łokietka, wojewody sandomierskiego i kasztelana krakowskiego. Po śmierci Nawoja panującymi byli tu jego potomkowie, w tym Tęczyńscy oraz następcy prawni – ostatni Potoccy. Wieś należała przez kilka wieków do parafii rudawskiej, a w latach 1815-1846 do gminy okręgowej Nr XV. Krzeszowice. W latach 1867-1934 była samodzielną gminą jednostkową, a w latach 1934-1972 gromadą. Od roku 1972 pozostaje jako sołectwo w strukturach gminy Krzeszowice. Do 1975r. usytuowana była w powiecie chrzanowskim, a od 1999r. w pow. krakowskim. 29.XII.1818r. założona została powszechna szkoła, a u schyłku XIX w. Ochotnicza Straż Pożarna.
Na terenie wsi istnieją zamieszkałe nadal chaty z lat 60 tych XIX w. , a także z tego okresu kaplice domkowe z wpisanymi do rejestru zabytków figurami . Mieszkał tutaj i był aktywnym działaczem społecznym znany fizjolog Nikodem Napoleon Cybulski , właściciel w latach 1897-1919 dużego majątku oraz dworku, który stanowi teraz zabytkową willę „Domańskich”. Pozostał także zamieszkały nadal dworek znanego w świecie medyka Iwana Tarchanowa – profesora Akademii Medycznej w Petersburgu oraz jego żony Heleny Antokowiak – księżnej rosyjskiej. W latach 1932-1950 istniała orkiestra dęta. W roku 1934 zbudowano Pomnik Niepodległości, zburzony w 1942r. przez hitlerowców, który odbudowano w roku 1991.
Wspomniane powyżej siedemsetletnie dziedzictwo Nawojowej Góry, pragniemy przybliżyć społeczeństwu realizując cykl imprez promujących wartości historyczne, patriotyczne, religijne, naukowe czy artystyczne, mające znaczenie dla tożsamości i ciągłości rozwoju politycznego, jak również społecznego i kulturalnego, dokumentowania prawdy i upamiętniania wydarzeń historycznych, kultywowania poczucia piękna i wspólnoty cywilizacyjnej. Oddziaływania w skali małej ojczyzny, w danych wiekach pozwolą na ukazanie olbrzymiego potencjału społeczno-kulturowego dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń. Realizacja projektu pozwoli właściwie i w pełni ukazać genezę i znaczenie naszej małej OJCZYZNY w ramach wielkiego królestwa, jakim była i jest POLSKA.
Zadanie będzie obejmowało :
- Spotkanie integracyjne połączone z promocją książki „Nawojowa Góra, siedemsetlecie dziejów” – LKS Górzanka – czerwiec
- IV Rajd Turystyczny -”Rycerski Szlak” wraz z Quizem wiedzy o Nawojowej Górze – wrzesień
- Wystawa poświęcona 200 leciu powstania szkoły w Nawojowej Górze połączona ze spotkaniem promocyjnym książki o historii szkoły w Nawojowej Górze (jeśli pozyskamy środki na jej wydanie z Urzędu Marszałkowskiego) – Szkoła Podstawowa w Nawojowej Górze – październik – listopad
Miejscem prowadzenia zadania będzie Nawojowa Góra, Gmina Krzeszowice, Powiat Krakowski, Województwo Małopolskie.